AB, karbon emisyonlarını daha fazla düşürecek reformda anlaştı

Avrupa Birliği (AB) kurumları, iklim maksatlarının yakalanması için Birliğin emisyonlarını daha fazla düşürecek karbon piyasası reformunda anlaştı.

AB Kurulu, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) müzakerecileri ortasında, Avrupa Yeşil Mutabakatı’ndaki iklim maksatlarının yakalanması için hazırlanan AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) revizyonunu içeren düzenleme paketi konusunda yapılan görüşmelerde uzlaşı sağlandığını açıkladı.

Açıklamada, AB emisyon ticaret sisteminin güç ağır sanayiler ve elektrik üretim dalındaki emisyon tahsisatlarına ve emisyon ticaretine yönelik bir karbon piyasası olduğu, sistemin karbon emisyonlarını azaltmayı amaçladığı anımsatıldı.

ETS’nin 2005 yılında yürürlüğe girdiği hatırlatılan açıklamada, sistemle bugüne kadar AB ülkelerindeki emisyonların yüzde 41 düşürüldüğü tabir edildi.

Açıklamada, “Anlaşma, emisyonları daha fazla azaltmak için sistemi daha savlı hale getiriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sosyal İklim Fonu kurulacak

AB’nin ETS kapsamındaki kesimlerde 2030 yılına kadar genel emisyon azaltma gayesinin yüzde 43’ten yüzde 62’ye yükseltildiğine dikkati çekilen açıklamada, bu gayesi yakalamak için AB’deki emisyon müsaade ölçülerinin 2024’ten itibaren azaltılacağı belirtildi.

Açıklamada, sistem kapsamında sanayilere yönelik fiyatsız müsaade tahsisatlarının da 2026’dan itibaren kademeli biçimde düşürüleceği, 2034’te ise büsbütün kaldırılacağı kaydedildi.

Deniz nakliyeciliği emisyonlarının da ETS kapsamına dahil edildiğine işaret edilen açıklamada, bu kesime yükümlülüğün kademeli biçimde uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, binalar ve kara yolu nakliyeciliği kesimine yönelik farklı bir emisyon ticaret sistemi kurulacağı, bunun 2027’de yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yoksul hanelerin ve küçük işletmelerin yeni sisteminin mali tesirlerine karşı desteklenmesi için bir Toplumsal İklim Fonu kurulacağına dikkati çekilen açıklamada, bu fonun AB bütçesinin bir modülü olacağı ve 65 milyar Euro’ya kadar gelir tahsis edilebileceği kaydedildi.

Söz konusu paket, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir modülü olan ve emisyonları 2030’a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen “55’e Uyum-Fit for 55” paketindeki çeşitli düzenlemeleri içeriyor.

AB emisyon ticaret sistemi kapsamında Avrupa ülkelerindeki sanayi tesisleri ve güç üreticileri belirlenen eşik pahaların üzerinde karbon salımı gerçekleştirmeleri durumunda karbon sertifikalarına muhtaçlık duyuyor. Bu sertifikaların fiyatı talebe nazaran değişiklik gösteriyor. Kelam konusu karbon sertifikaları üreticilere değerli maliyetler doğuruyor. Bu nedenle sanayi tesisleri karbon salımlarını azaltmaya yönelik çeşitli yatırımlar yapıyor ve önlemler alıyor.

Paketin yürürlüğe girmesi için AB ülkeleri ve AP tarafından resmen onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması gerekiyor.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir