‘Araca arıza yaptırmışsın’ diyerek 5 milyon liralık vurgun yaptılar

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’ne giden kişi, araç kiralama firmasından kiraladığı arabanın bir müddet sonra çalışmadığını ve aradığı firma sahiplerinin ‘Araca arıza yaptırmışsın’ diyerek kendisine boş senet imzalattırdığını söyledi. İhbar üzerine çalışma başlatan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, kentte 2 kardeşin sahibi olduğu araç kiralama şirketlerinin birebir sistemle farklı şahısları de dolandırıldığını belirledi.

ARACI UZAKTAN KİLİTLEYİP ‘MASRAF’ PARASI İSTEMİŞLER

Emniyet bünyesinde kurulan özel grup, yaptığı çalışmada, mağdurların A.K. liderliğinde kabahat örgütü tarafından dolandırıldığını belirledi. Takibe alınan örgütün, müşterilerinin kendilerinden kiraladıkları araçları uzaktan ilişki tekniğiyle kilitleyip, durdurduğunu ve arayanlara da ‘Araca arıza yaptırmışsın’ diyerek çekiciyle götürdükleri tamircinin 50- 150 bin lira kelamda masraf çıkardığını saptadı.

Bazı müşterilerin kendilerine ‘masraf’ altında çıkarılan parayı ödediği, kimilerine ise senet imzalattırdıkları belirlenen örgütün, daha sonra bunları avukata vererek icra takibi başlattığı ve bu yolla yaklaşık 100 bireyden 5 milyon lira gelir elde ettiği belirtildi. Örgüte salı günü şafak vakti operasyon yapıldı. 4 aylık takiple 22 adrese eş vakitli düzenlenen operasyonda örgüt lideri olduğu öne sürülen A.K., 6 kardeşi, babası, polis, avukat, oto tamircisi ve noter katibinin de ortalarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 2 tüfek, 2 kurusıkı tabanca, mermi, fişek, çok sayıda senet, tapu, mukavele ile dijital gereçler ele geçirilirken, örgüt faaliyeti çerçevesinde kabahat gelirlerinden elde edildiği bedellendirilen 20 araç da koruma altına alındı. Şüphelilerden 1’i, emniyetteki tabirinin akabinde savcılık talimatıyla 2’si de çıkarıldığı hakimlikçe isimli denetimle özgür bırakıldı.

‘Suç işlemek maksadıyla silahlı örgüt kurmak’, ‘örgüt faaliyetleri çerçevesinde birden fazla kişi tarafından yağma’, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘özel hayatın gizliğini ihlal’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘darp’, ‘cebir’, ‘tehdit’, ‘kasten yaralama’ ve ‘şantaj’ cürümlerinden sorguları tamamlanan örgüt lideri A.K.’nin de aralarında olduğu 16 kişi ise adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir