Euro, dolar karşısında yeniden 1 eşiğinin üzerinde

Avrupa’da enerji krizi ve Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında artan jeopolitik risklerle 28 Eylül’de 0,9540’ın altını gören euro/dolar paritesi, o tarihten bu yana kademeli de olsa yükseliş eğiliminde hareket ediyor.

Geçen hafta yüzde 1,4 yükselen euro/dolar paritesi, bugün de üst istikametli hareketine devam etti ve 3 hafta ortanın akabinde analistlerin kritik eşik olarak nitelendirdiği 1’in üzerine çıktı.

Euro/dolar paritesi, saat 13.15 prestijiyle evvelki kapanış düzeyinin yüzde 0,6 üzerinde 1,0030’dan süreç görüyor. Birebir dakikalarda dolar endeksi, yüzde 0,7’lik bedel kaybıyla 110,2 düzeyinde bulunuyor. 

İngiltere’deki siyasi belirsizlikler ve Avrupa’daki güç krizi

Analistler, ABD’de son açıklanan bilgi ve şirket finansal sonuçlarının resesyon dertlerini artırdığını belirterek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımları sürecinde sona yaklaşıldığı umutlarının da güçlendiğini söyledi.

Tüm bunların, global dolar talebinin nispeten azalmasına yardımcı olduğunu aktaran analistler, Avrupa tarafında ise İngiltere’de siyasi belirsizlikler ve güç krizine ait haber akışının azalmasının euroyu desteklediğini kaydetti.

Yarının bilgi gündeminde ABD’de büyüme öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ile Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması da yakından takip edilecek. Cuma günü ise Almanya’da 3. çeyrek büyüme ve enflasyon ile Euro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi verileri yatırımcıların odağında olacak.

Analistler, yarın faizlerde 75 baz puanlık artırıma gitmesi beklenen ECB’nin gelecek periyoda ait vereceği iletilerin paritenin seyrinde tesirli olabileceğini belirterek, hafta bitimine kadar ağır data ve haber akışı ile dalgalanmanın sürebileceğini tabir etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir