İklim bilimciler ‘artık çok geç’ diyerek uyardı: Kuzey Kutbu buzsuz kalacak

Analizler, sera gazı emisyonları keskin bir formda azaltılsa bile Kuzey Kutbu’nun önümüzdeki yıllarda eylül ayında buzsuz olacağını gösteriyor.

Çalışma ayrıyeten, emisyonların yavaşça düşmesi yahut artmaya devam etmesi durumunda, birinci buzsuz yazın 2030’larda, yani evvelki varsayımlardan on yıl evvel olabileceğini gösteriyor. The Guardian’da yer alan habere nazaran, araştırmalar, erimenin yüzde 90’ının insan kaynaklı global ısınmanın sonucu olduğunu gösteriyor. Geri kalanını ise doğal faktörler oluşturuyor.

Uydu kayıtları 1979’da başladığından beri, yazın Kuzey Kutbu buzları on yılda yüzde 13 oranında küçüldü ve bu, iklim krizinin en açık işaretlerinden biri.

    Arktik deniz buzu, Eylül ayında yaz sonunda yıllık asgarî düzeyine ulaşır ve 2021’de rekor düzeydeki ikinci en düşük düzeyine ulaştı.

Çalışma grubunun bir kesimi olan Almanya’daki Hamburg Üniversitesi’nden Prof Dirk Notz,

“Maalesef Arktik yaz deniz buzunu kurtarmak için çok geç oldu. Bilim insanları olarak, onlarca yıldır Arktik yaz deniz buzunun kaybı konusunda ihtarda bulunuyoruz. Bu, global ısınma nedeniyle kaybedeceğimiz Dünya sisteminin birinci büyük bileşenidir. Beşerler ikazlarımızı dinlemedi”

dedi.

Yeni araştırmaya öncülük eden Güney Kore Pohang Üniversitesi’nden Prof Seung-Ki Min şunları söyledi:

“İnsan toplumu için en değerli tesir, şu anda deneyimlediğimiz sıcak hava dalgaları, orman yangınları ve seller üzere çok hava şartlarındaki artış olacaktır. CO2 emisyonlarını daha tezli bir formda azaltmamız ve ayrıyeten daha süratli Kuzey Kutbu ısınmasına ve bunun insan toplumu ve ekosistemler üzerindeki tesirlerine ahenk sağlamaya hazırlanmamız gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir