Noterlerde yeni dönem başlıyor: Alım satım yapacaklar dikkat

Türkiye Noterler Birliği Lideri Emine Çağlayan, 1 Temmuz’dan itibaren taşınmaz satış kontratlarının noterler tarafından da yapılmaya başlanacağını söyledi.

Taşınmaz mukavelelerinin noterlerce düzenlenmesini öngören kanunun yürürlüğe girdiğini anımsatan Çağlayan, bu hususta tüm paydaşlarla protokoller imzalandığını, elektronik entegrasyonların tamamlandığını bildirdi.

Çağlayan ayrıyeten bahisle ilgili eğitimler düzenlendiğini tabir ederek, “Çok yakın bir vakitte 1 Temmuz 2023 tarihi prestijiyle taşınmaz satış kontratları noterler tarafından da yapılmaya başlanacaktır. Tüm meslektaşlarımın bu hizmeti de başarılı halde sunacaklarına gönülden inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Şu formda işleyecek:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve öteki evraklar, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) noterliklerin bilgi alabilmesi için teknik hazırlıklar devam ediyor. Taşınmazın ilgili dokümanlarının eksik olduğu durumda ise bu evraklar sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

Noterler tarafından hak sahibi belirlendikten ve satışa mani bir durumun olmadığı teyit edildikten sonra taşınmaz satış kontratı yapılacak.

Satış mukavelesi taraflarca imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak mukaveleyi sisteme kaydedecek.

Sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

Satış kontratıyla bir arada başka dokümanlar, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir